F.A.Q. – najczęstsze pytania

FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

1. Ile punktów trzeba uzyskać by dostać się do informatyka?

Nie ma dolnego limitu punktów. Próg punktowy ustala się dopiero wtedy gdy wszyscy kandydaci złożą dokumenty. Jeśli kandydatów jest mniej niż miejsc w szkole, to do technikum zostaną przyjęci wszyscy którzy złożyli podania. Zachęcamy do złożenia podania. Czekamy, być może właśnie na Ciebie.


2. Jakie są kierunki nauczania w Informatyku?

Technik programista, technik informatyk, technik teleinformatyk oraz technik systemów i urządzeń energetyki odnawialnej – cztery przyszłościowe kierunki.


3. Jak dojechać do Informatyka?

Na ulicę Warszawską jeżdżą autobusy ZTM o numerach: 5, 13, 35, 36, 39, 46, 102, 103, 105, 110, 113. Rozkłady jazdy na stronie: www.ztm.kielce.pl


4. Czy poradzę sobie z przedmiotami zawodowymi?

Tak. Każdy przedmiot zawodowy prowadzony jest „od początku” czyli na pierwszej lekcji nie musisz posiadać żadnej szczegółowej wiedzy. Na początku w zupełności wystarczy to czego nauczyłeś(aś) się w podstawówce i gimnazjum. Z czasem jednak jak w każdej szkole materiał będzie coraz bardziej szczegółowy. Ale i z tym radzi sobie zdecydowana większość naszych uczniów.


5. Czy poradzę sobie z przedmiotami ogólnokształcącymi np. matematyką?

Tak. Przedmioty ogólnokształcące są takie same jak w innych technikach czy liceach. Jeżeli będziesz się uczyć to na pewno bez większego problemu opanujesz materiał. Nasi nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących posiadają wiele lat doświadczenia w nauczaniu i na pewno poradzą sobie z przekazaniem Ci niezbędnej wiedzy. Dodatkowo z każdego przedmiotu organizowane są (oczywiście bezpłatnie) zajęcia wyrównawcze oraz zajęcia przygotowujące do matury.


6. Czy po skończeniu Informatyka zdam maturę?

Tak, masz realne szanse. W poprzednich latach maturę w Informatyku zdało prawie 100% naszych uczniów (absolwentów).


7. Czy po zdam egzamin zawodowy?

W poprzednich latach w Informatyku egzamin zawodowy zdała zdecydowana większość naszych uczniów. Zdany egzamin zawodowy daje Ci tytuł technika. Bez ewentualnie nie zdanego egzaminu zawodowego z powodzeniem możesz jednak pójść na studia.


8. Co można robić w życiu będąc technikiem programistą, technikiem informatykiem, technikiem teleinformatykiem lub technikiem urządzeń i systemów energetyki odnawialnej?

Po zakończeniu nauki w Informatyku możesz podjąć studia. Uczniowie, którzy skończyli naszą szkołę dobrze radzą sobie na studiach na politechnice. Szczególnie na kierunku informatycznym, gdzie duża część zajęć na I roku to powtóżenie materiału z technikum. Kończąc szkołę otrzymujesz także tytuł technika – zdobywasz zawód. Dzięki temu możesz od razu podjąć pracę. Informatyka teraz i w przyszłości będzie się rozwijać. W każdej firmie, urzędzie, szpitalu etc. potrzebny będzie informatyk, dlatego jest to zawód przyszłościowy.


9. Czego nauczę się w Informatyku?

Po skończeniu naszej szkoły będziesz umiał:

Technik programista

Projektować bazy danych i strony internetowe oraz programować i testować aplikacje
Tworzyć programy w najpopularniejszych obecnie językach tj. Python, C++, JavaScript, PHP
Stosować inne języki tj. SQL, HTML 5 i CSS

Technik informatyk

Montować i eksploatować komputery osobiste oraz urządzenia peryferyjne
Projektować lokalne sieci komputerowe i administrować sieciami
Tworzyć aplikacje internetowe i bazy danych oraz administrować bazami

Technik teleinformatyk

Uruchamiać oraz utrzymywać terminale i przyłącza abonenckie
Projektować lokalne sieci komputerowe i administrować sieciami
Montować i eksploatować sieci rozlege

Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej

Montować urządzenia i systemy energetyki odnawialnej
Eksploatować urządzenia i systemy energetyki odnawialnej


10. Ile osób jest w jednej klasie?

W jednej klasie na początku pierwszej klasy jest 33 osoby. Wszystkie przedmioty zawodowe oraz niektóre ogólnokształcące mają jednak podział na grupy 16 lub 17 osobowe.


11. Od której godziny zaczynają się lekcje i do której godziny trwają?

Lekcje zaczynają się o 8:00 a kończą o 18:30. Każda klasa 4 dni w tygodniu zaczyna lekcje rano (8:00 lub 8:50) i kończy około 14:30. Raz w tygodniu lekcje zaczynają się około godziny 11:00 i kończą zazwyczaj o 17:40.