TVP3 Kielce w Informatyku – Czyli o tym jak szachy wpływają pozytywnie na kształtowanie umysłów u dzieci i młodzieży.

W dniu 13 września 2017 r. gościliśmy w w naszej Szkole telewizję TVP 3 Kielce realizującą materiał o tym jak szachy wpływają na rozwój dzieci i młodzieży.

Od wielu lat w Informatyku prowadzone jest koło szachowe, a nasi uczniowie corocznie biorą udział w kolejnych edycjach Szkolnej Ligi Szachowej. Dodatkowo współpracujemy z klubem LUKKS Kielce, dzięki czemu najlepsi szachiści mają możliwość brania udziału w organizowanych przez klub szkoleniach.

Badania naukowe jasno wskazują, że szachy rozwijają zarówno inteligencję matematyczną jak i przestrzenną. Na przestrzeni lat w szkolnych grupach kontrolnych na całym świcie, w których wprowadzano szachy jako zajęcia obowiązkowe okazywało się, że dzieci mające styczność z królewską grą radzą sobie zdecydowanie lepiej od pozostałych z takimi przedmiotami jak matematyka czy fizyka.

Dodatkowo szachy: rozwijają zdolności matematyczne, rozwijają logiczne myślenie, rozwijają komunikację, umiejętność podejmowania decyzji, umiejętność rozwiązywania problemów,  kreują intelekt, wyrabiają zmysł obserwacji, rozwijają pamięć, uczą szacunku i poszanowania rywala, dają pewność siebie, uczą odpowiedzialności, rozwijają wyobraźnię, rozwijają kreatywność, uczą dyscypliny, uczą planowania, wyrabiają umiejętność osiągania wyznaczonych celów, uczą strategicznego myślenia, uczą radzić sobie z niepowodzeniami.

Zainteresowanym uczniom przypominamy, że już wkrótce odbędzie się w Szkole Turniej o Puchar Dyrektora ZSI będący jednocześnie kwalifikacjami do Szkolnej Ligi Szachowej.

Zapraszamy do obejrzenia kieleckich wiadomości w dniu 13 września 2017 r. o godz. 18:30.

„Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni” – Paul Morphy