Nauka geologii może być przyjemnością…

Dnia 10 listopada 2017 roku nasza klasa 3 a gimnazjum pod opieką wychowawczyni Pani Małgorzaty Wilczkowskiej wybrała się do Centrum Geoedukacji. Świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Centrów i Muzeów Nauki, ustanowiony przez UNESCO. Dla młodzieży gimnazjalnej przygotowane były dwie gry edukacyjne: Geo-Tropiciel z zagadkami geologicznymi i wielkoformatowa Geo-Giga- Gra.

Na miejscu podzieliliśmy się na kilka grup, które rywalizowały ze sobą z wiedzy na temat geologicznej przeszłości Gór Świętokrzyski. Nasze odpowiedzi do zadań były ukryte w stałej ekspozycji Centrum Geoedukacji i filmie 5 D w Kapsule Czasu. Najlepszymi Geotropicielami okazała się grupa chłopców w składzie: Piotr Wieczorek, Bartosz Kwiecień i Kacper Młynarczyk. Kolejną niespodzianką była
wielkoformatowa gra planszowa z dużymi pionkami i kostkami do rzutów. Nasz obszar gry przypominał spiralę geologiczną, którą musieliśmy pokonać wykonując przeróżne zadania na czas: łamańce językowe (łacińskie nazwy skamieniałości), wyszukiwanie skał i minerałów występujących na ziemi świętokrzyskiej, naśladując ruchy dawno żyjących organizmów itp. Nutka rywalizacji i zabawne sytuacje w czasie gry wpłynęły pozytywnie na nastrój wszystkich uczestników. Tym razem zwyciężyła w przewadze grupa dziewczyn – Wiktoria Stefańska, Magdalena Pawłowska i Zuzanna Dobrzańska pod przewodnictwem Kacpra Chabielskiego, pokonała ona spiralę czasu, jako pierwsza. Po zakończonej grze możemy stwierdzić, że nauka geologii regionu świętokrzyskiego może być atrakcyjna, jeżeli zadba się o jej odpowiednią „oprawę” i przekaz.