Uczniowie ZSI naVIII Rajdzie Szlakiem Powstańców 1863

Dnia 11.02.2016 r. wzięliśmy udział w VIII Rajdzie Szlakiem Powstańców 1863 ku czci Jerzego Kowalczyka, byłego dyrektora szkoły i człowieka, który zajmował się miejscami upamiętniającymi Powstanie Styczniowe.

Trasa naszej wycieczki przebiegała dydaktyczną ścieżką historyczną z Huty Szklanej przez Święty Krzyż aż do Nowej Słupi. Obszar ten związany był z wybuchem i przebiegiem Powstania Styczniowego. Rajd pieszy rozpoczęliśmy pod pomnikiem Trzech Krzyży upamiętniającym pomordowanych m.in. w Katyniu, Charkowie i Miednoje  żołnierzy Września 1939 .  Z tarasu widokowego na Św. Krzyżu podziwialiśmy pokryte śniegiem i gęstą mgłą gołoborze.      Zwiedzaliśmy zespół klasztorny, w którym przechowuje się relikwie Krzyża Świętego. Przewodnik oprowadzał nas po krużgankach kościoła pod wezwaniem Krzyża Świętego i Trójcy Świętej. W kaplicy Oleśnickich z rąk kapłana otrzymaliśmy błogosławieństwo i ucałowaliśmy krzyż z relikwią. Zapoznaliśmy się z  wystawą misyjną, po której oprowadzał nas nowicjusz zakonu.  Podziwialiśmy eksponaty przywiezione przez zakonników z krajów, w których prowadzone są misje. Dalej Drogą Królewską zeszliśmy do Nowej Słupi, mijając po drodze figurkę Emeryka. Ostatnim etapem naszego rajdu była wizyta w Publicznej Szkole Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego, w której bardzo ciepło przywitano i przyjęto wszystkich uczestników wędrówki. W holu szkolnym znajdują się pamiątkowe tablice w hołdzie bohaterom powstania. Zasmakowaliśmy miejscowej zalewajki i wypieków domowych ciast.

Młodzież przygotowała program artystyczny, przypominając nam przebieg powstania styczniowego na ziemi świętokrzyskiej. W czasie trwania akademii przedstawiciele szkół uczestniczących w rajdzie brali udział w dwóch konkursach: historycznym i plastycznym. Po części artystycznej odbyły się przemowy wielu osób związanych z gminą Nowa Słupia oraz postacią Jerzego Kowalczyka. Impreza zakończyła się wręczeniem nagród i dyplomów dla uczestników rajdu.